دانستنی های برق

لیست دانستنی های برق
12

تولید الکتریسیته توسط مار ماهی

برخی از گونه های مار ماهی برای دفاع از خود و یا شکار طعمه توانایی تولید الکتریسیته تا حدود 860 ولت را دارند.

مشاهده جزئیات
51

باتری کاغذی که با باکتری کار می کند

در نقاط دور افتاده جهان که دسترسی محدودی به منابعی مثل باتری دارند، هر روز استفاده از وسایل الکتریکی و باتری‌ها، یک کار لوکس به حساب می‌آید. مراکز سلامتی در این مناطق گاهی نمی‌توانند دستگا‌های تشخیص بیماری خود را استفاده کنند چرا که الکتریسیته برای این کار در اختیار ندارند.

مشاهده جزئیات
72

نکات ایمنی در خصوص سیستم ارت دکل

ارتینگ و همبندی ، یکی از مهمترین روش های ایمنی جهت کاهش پتانسیل ایجاد شوک الکتریکی و درنتیجه آسیب دیدن تجهیزات و آتش سوزی می باشد.

مشاهده جزئیات
46

خودروی برقی فولکس واگن که با سرنشینان ارتباط برقرار می‌کند

شرکت فولکس واگن از تولید نمونه اولیه یک خودروی برقی به نام ID3 خبر داده که با استفاده از علائم نوری با سرنشینان ارتباط برقرار می‌کند.

مشاهده جزئیات
103

دستگاه LCR متر چیست

دستگاه LCR متر ابزاری‌ست که می‌تواند با دقت و سرعت بالایی میزان ظرفیت خازن، مقاومت و اندوکتانس سلف را مشخص کند. از lcr متر با عنوان سلف‌سنج، خازن‎سنج و اهم‌سنج نیز یاد می‌کنند.

مشاهده جزئیات
109

توربین انبساطی ( Expansion Turbines ) چیست

توربینهای انبساطی (Expansion Turbines) یا همان تورب واکسپندرها (Turbo Expanders) ماشین های چرخشی مدرن می باشند که انرژی فشار گاز یا جریان بخار را به کار مکانیکی تبدیل می کند.

مشاهده جزئیات
72

چمدانی که برق تولید می کند

محققان به تازگی چمدان‌هائی را طراحی کردند که از چرخش چرخ‌های مخصوص خود برای شارژ پاوربانک خود استفاده می‌کنند. هر چهار چرخ متصل به غلتک چمدان‌ها به یک ژنراتور وصل شده‌اند که در هنگام چرخش، برق را به یک پاوربانک پلیمر- لیتیوم ۸۰۰۰ میلی آمپر ساعتی تحویل می‌دهند.

مشاهده جزئیات
154

کابل زیر دریا ( submarine cable )

کابل ارتباطی زیردریایی ( Submarine communications cable) کابلی مستقر در بستر دریا و میان دو ایستگاه زمینی است که انتقال سیگنال‌های مخابراتی یا انتقال برق را در امتداد اقیانوس ممکن می‌سازد.

مشاهده جزئیات
99

موتور القایی خطی (LIM)

موتور القایی خطی (LIM) نوع خاصی از موتور‌های القایی است که به منظور دست‌یابی به حرکتی در راستای یک خط مستقیم (به جای حرکت دورانی موتور‌های مرسوم) از آن استفاده می‌شود.

مشاهده جزئیات
97

کلید تاچ (touch key) چیست

کلید لمسی یا کلید تاچ (touch key) به کلیدی اطلاق می‌شود که بتوان تماس یک شیء (به طور خاص انگشت انسان) با آن را با استفاده از خواص آن، از قبیل: نیرو، گرما، هدایت الکتریکی، مقاومت اپتیک و… تشخیص داد.

مشاهده جزئیات
201

محاسبه سطح مقطع کابل

انتخاب بهینه سطح مقطع، جهت بهره برداری اقتصادی از کابل ها، از اهمیت خاصی برخوردار است.

مشاهده جزئیات
254

رنگ شینه ها در تابلو برق

در تابلو برق به جهت اینکه بتوان در یک نگاه فاز‌های مختلف و نول و زمین را از هم تشخیص داد، شینه مربوط به هر کدام را با رنگ و ترتیب مشخصی چیده می‌شود.فازها به ترتیب قرمز، زرد و آبی و نول به رنگ مشکی و ارت سبز-زرد می باشد.

مشاهده جزئیات