دانستنی های برق

لیست دانستنی های برق
11

تولید انرژی پاک از پوست تخم مرغ

گروهی از دانشمندان ژاپنی، روشی برای بهبود تولید انرژی بدون کربن با استفاده از پروتئین‌های استخراج شده از پوست تخم مرغ ارائه کردند.

مشاهده جزئیات
19

UPFC چیست؟

واژه «FACTS» به تمامی سیستم‌های مبتنی بر الکترونیک قدرت که در انتقال توان الکتریکی مورد استفاده قرار می‌گیرند، اطلاق می‌شود. ادوات fact (که upfc جزئی از آن است ) برای اولین بار در سال 1980 توسط شرکت برق منطقه ای امریکای شمالی ارائه شدند. افزايش شديد تقاضای مصرف در مناطق مختلف باعث كمبود ظرفيت انتقال و رسيدن بار برخی خطوط به حوالی ظرفيت نامی خود شد. اين مسأله با توجه به مشكلات نصب خطوط جديد باعث شد كه توجه به سمت استفاده بهينه و در حد ظرفيت حرارتی از خطوط موجود جلب شود.

مشاهده جزئیات
18

قدرت صاعقه

در اثر برخورد ذرات آب یک جبهه هوای گرم به ذرات یخ یک جبهه هوای سرد، الکتریسیته ساکن بوجود می‌آید که نسبت به زمین دارای بار الکتریکی منفی بوده و در صورتی که فاصله منبع جریان الکتریکی نسبتاً ‌نزدیک به سطح زمین باشد، صاعقه بروز می‌ کند.

مشاهده جزئیات
17

تولید برق با خم کردن انگشت

محققان دانشگاه بوفالو و آکادمی علوم چین موفق به ابداع نانوشارژری شده اند که تولید برق را از طریق خم کردن انگشت دست ممکن می کند.

مشاهده جزئیات
32

تفاوت UPS و استابلایزر

استابلایزر و یو پی اس هر دو تثبیت کننده ولتاژ هستند و دارای فیلترهای الکترونیکی و الکتریکی جهت حذف نوسان و نویز برق می باشند و برقی یکنواخت به مصرف کننده ارسال می کنند اما تنها تفاوت آنها در این است که یو پی اس دارای باتری برای زمان خاموشی و نبود برق است.

مشاهده جزئیات
27

انواع اینورتر‌های سیستم‌های فتوولتائیک

اینورتر به صورت کلی وسیله ای برای تبدیل ولتاژ DC به AC می باشد. اینورتر برق DC را از منابعی مانند باتری، پنل خورشیدی، یا سلول های سوختی دریافت و به برق AC تبدیل می کند. برق خروجی را می توان به هر ولتاژی که لازم باشد تبدیل کرد.

مشاهده جزئیات
58

سیستم ارت موقت چیست؟

یکی از اصول ایمنی حین کار روی شبکه های هوایی برق استفاده از سیستم ارت موقت است. توسط سیستم ارت موقت هر سه فاز به هم و سپس به زمین وصل می شوند.

مشاهده جزئیات
68

سیستم ارت الکترونیکی چیست؟

دستگاهی است که جایگزین چاه ارت می باشد. این سیستم ولتاژها و جریان های القایی بر روی بدنه فلزی مصرف کننده الکتریکی را به خود جذب می کند و در صورت بروز اتصال بدنه با نفوذ آب به تأسیسات الکتریکی برق را به سرعت قطع می نماید و از برق گرفتگی جلوگیری می کند.

مشاهده جزئیات
133

ترانس زمین

در پست های فشار قوی برای محدود نمودن جریان اتصال كوتاه تكفاز، ثابت نگه داشتن ولتاژ نقطه صفر و ازهمه مهمتر ایجاد نقطه صفر مصنوعی برای اتصال مثلث طرف ثانویه یا ثالثیه ترانسفورماتورهای قدرت ، از وسیله‌ای بنام ترانسفور ماتور زمین استفاده می شود.

مشاهده جزئیات
43

بزرگراه خورشیدی در چین

چینی ها در حال احداث یک بزرگراه در شهر جینان در شرق این کشور به طول دو کیلومتر هستند که در ساخت آن از پنلهای خورشیدی استفاده شده است و می توانند با مهار انرژی خورشید، بخشی از انرژی لازم برای شهرهای اطراف را تامین کنند. این بزرگراه می تواند زیر نور خورشید، برق تولید کند و خودروهایی الکتریکی در حال عبور را شارژ کند.

مشاهده جزئیات
26

گوگل بزرگ ترین خریدار انرژی پاک در جهان

گوگل بزرگ‌ترین شرکت خریدار انرژی تجدیدپذیر، قصد دارد برای تامین انرژی مورد نیاز خود، بیشتر از قبل، از انرژی‌های تجدیدپذیر استفاده کند.

مشاهده جزئیات
58

تولید برق از جلبک

محققان موفق شده اند با کمک جلبک‌های زنده و مهندسی ژنتیک شده، سلول خورشیدی بسازند که نیروی مورد نیاز خود را تامین می‌کند.

مشاهده جزئیات