دانستنی های برق

لیست دانستنی های برق
22

روتامتر ( Rotameter ) چیست؟

روتامتر نوعی دبی سنج است که می تواند دبی سیال عبوری از یک لوله را برای ما اندازه گیری نماید. این سیال می تواند مایع و یا گاز باشد.

مشاهده جزئیات
33

نکات بهره برداری از باتری خانه پست برق

اتاق باتری (battery room) یک اتاق در یک مرکز است که با در بر داشتن باتری (battery)، به عنوان پشتیبان یا سیستم برق اضطراری (uninterruptible power systems) استفاده می‌شود.

مشاهده جزئیات
17

دریچه انفجار ترانسفورماتور ( explosion vent)

برای پرهیز از آسیب رسیدن به تانک ترانسفورماتور یک دریچه انفجار (explosion-vent) پیش بینی شده است. دریچه انفجار شامل لوله‌ای است که سر پایینی آن به وسیله روزنه‌ای با تانک ارتباط دارد.

مشاهده جزئیات
39

تولید برق از جریان خون

یک گروه از محققان چینی، با استفاده از اصولی مشابه با نیروگاه‌های برق آبی بزرگ، یک نانوژنراتور کوچک ایجاد کرده‌اند که می‌تواند به طور بالقوه در داخل رگ جای گرفته و از جریان خون برق تولید کند.

مشاهده جزئیات
73

انواع کلیدهای برق

کلید های برق به طور کلی برحسب نوع منبع نیرو، نوع اتصال، روش نصب و غیره تقسیم بندی می شوند.

مشاهده جزئیات
39

ژنراتور ترموالکتریک ساخته شده از پنبه

فراهم آوردن انرژی مورد نیاز فناوری‌های پوشیدنی از گرمای بدن به کمک یک ژنراتور ترموالکتریک غیر سمی و غیرآلرژیک. این ژنراتور که با پنبه ساخته شده است، انرژی مورد نیاز پوشیدنی‌های الکترونیکی را از گرمای بدن به دست می‌آورد.

مشاهده جزئیات
54

عناصر اکتیو و پسیو الکترونیک

به طور کلی عناصر و قطعات الکترونیکی به دو دسته Active (فعال) و Passive (منفعل) تقسیم می شوند که در این پست به تفاوت و فرق آنها می پردازیم و مقایسه شان می کنیم.

مشاهده جزئیات
71

ژنراتور مارکس ( Marx generator )

ژنراتور مارکس (Marx generator) یک مدار الکتریکی است که اولین بار توسط اروین مارکس در سال ۱۹۲۴ پیشنهاد شد و برای تولید ولتاژ بالا از ولتاژ پایین DC استفاده می‌شود.

مشاهده جزئیات
48

مقاومت ویژه خاک ( Soil resistivity )

مقاومت ویژه خاک به این معنی می باشد که مقاومت خاک چه میزانی جریان الکتریکی را هدایت می کند.

مشاهده جزئیات
44

پرفروش ترین خودروی برق 2018

خودروی الکتریکی تسلا مدل ۳ تبدیل به پرفروش‌ترین و محبوب‌ترین خودروی برقی جهان در سال ۲۰۱۸ میلادی شناخته و معرفی شده است.

مشاهده جزئیات
55

ساختار کلید خلا و قرص خلا

نظر به اینکه اصولاً حاملهای باردار (الکترونهای آزاد) باعث هدایت جریان در فلزات و ایجاد قوس الکتریکی در عایق ها می شوند، لذا در خلأ کامل چون هیچ عنصری وجود ندارد که حامل الکترونها باشد، باید جدا شدن دو کنتاکت فلزی جریان دار به احتمال قوی بدون ایجاد انجام گیرد.

مشاهده جزئیات
50

بزرگترین باتری دنیا در کالیفرنیا

به گزارش گرین‌تک‌مدیا، شورای شهر کالیفرنیا در طرحی برای جایگزینی ایستگاه‌های سوخت فسیلی، به احداث بزرگترین سیستم باتری دنیا رای داده است.

مشاهده جزئیات