دانستنی های برق

لیست دانستنی های برق
11

تست باکس ارت

تست باکس ارت شامل جعبه ای جهت سهولت دسترسی به چاه ارت و یا شبکه ارت یک مجموعه بوده و به منظور تست و اندازه گیری مقاومت الکتریکی سیستم زمین به کار می رود. تست باکس ارت در نوع روکار دیواری و دفنی اجرا می گردد که به نوع دفنی آن حوضچه تست ارت هم گفته می شود.

مشاهده جزئیات
21

تجهیزات چاه ارت

ایجاد ارت (سیستم ارت ) جهت حفاظت افراد و وسایل و تجهیزات الکترونیکی و ابزار و لوازم حساس صنعتی ضروری می‌ باشد.

مشاهده جزئیات
21

شنت تریپ (shunt trip)

اين رله هنگامي كه ولتاژ تغذيه اش مقداري بين 70 تا 110 درصد ولتاژ نامي گردد فرمان قطع كليد را صادر مي كند يا مي توان به كمك كنتاكت كمكي عمل اين رله را براي مقاصد ديگر مانيتور نمود.

مشاهده جزئیات
16

چاه ارت

چاه ارت (earth) در مفهوم به معنی زمین است که نام دیگر آن سیستم اتصال زمین است . سیستم اتصال به زمین دارای چاه ارت و سیم اتصال است . وظیفه چاه ارت وصل کردن هرگونه جریان الکتریکی به زمین است که این عملکرد بیشتر برای جلوگیری از برق گرفتگی صورت می گیرد .

مشاهده جزئیات
13

رآکتور نمک مذاب توریوم

رآکتور نمک مذاب توریوم ( Molten salt reactor ) یا رآکتورهای MSR ، یک رآکتور هسته‌ای از نوع راکتورهای بریدر( رآکتور تولیدکننده) است که به منظور استفاده در نیروگاه‌ های هسته‌ ای کاربرد داشته و از انرژی هسته‌ ای استفاده می‌ کند.

مشاهده جزئیات
13

کشتی برقی چین

چینی‌ ها برای اولین بار از یک کشتی باری برقی به ظرفیت ۲۰۰۰ تن برای نقل و انتقال کالا استفاده کردند. این کشتی مجهز به هزار باتری لیتیومی است.

مشاهده جزئیات
14

شارژ القایی خودروهای الکتریکی

در ژوئن 2017 در نمایشگاه تکنولوژی Continental و در سپتامبر 2017 در نمایشگاه خودرو فرانکفورت IAA، شرکت Continental سیستم شارژ القایی را ارائه کرد.

مشاهده جزئیات
17

انقلاب ابر خازن ها و شارژ خودرو های الکتریکی در چند ثانیه

تحقیقات گروهی از پژوهشگران دانشگاه‌ های بریستول و سوری نشان داده است، ابرخازن‌ ها در خودروهای الکتریکی جای باتری را خواهند گرفت و همه آنها در عرض چند ثانیه می توانند شارژ شوند. یکی از این دستاورد ها این است که این ها می‌ تواند سوپر خازن‌ ها را با ظرفیتی ۱۰۰۰ یا ۱۰۰۰۰ برابر باتری‌ های مشابه تولید کنند.

مشاهده جزئیات
26

اسکادا چیست؟

سامانه سرپرستی و گردآوری داده یا اسکادا ( SCADA : Supervisory Control And Data Acquisition ) به تكنولوژی كه امكان جمع آوری اطلاعات از تاسيسات دور دست و ارسال دستورالعمل های كنترلی به آنها را فراهم می كند اطلاق می شود. منظور از اسکادا یک سامانه مرکزی است که نظارت و کنترل یک سایت یا سیستم گسترده در فواصل زیاد (در حد چندین کیلومتر) را بر عهده دارد.

مشاهده جزئیات
20

شکست الکتریکی در مقره

یکی از اجزاء مهم شبکه‌های قدرت، مقره‌ها می‌باشد که بر حسب ولتاژ مورد استفاده و شرایط محیطی از نظر آلودگی و رطوبت، شکل خاصی به خود می‌گیرند. به دلیل اینکه مقره‌ها در تماس با خطوط برقدار هستند، امکان شکست عایقی در آن‌ها وجود دارد.

مشاهده جزئیات
31

تاثیر شدت جریان در برق گرفتگی

یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار در برق گرفتگی شدت جریان می‌باشد. بر اساس استانداردهای کمسیون بین المللی برق میزان شدت جریان بی خطر برای انسان در فرکانس های بین ۵۰ تا ۶۰ هرتز برابر ۱۰ میلی آمپر و شدت جریانی که می‌تواند باعث مرگ شود ۲۵ میلی آمپر است.این مقدار برای جریان های مستقیم معادل ۵۰ میلی آمپر تعیین شده است.

مشاهده جزئیات
18

خشک سازی ترانسفورماتور

یکی از فعالیت های حساس و بحرانی در تعمیر ترانسفورماتورهای بزرگ پروسه خشک کردن آنها می باشد . این موضوع کاملاً روشن است که بدلیل قرارداشتن عایق سلولزی یا کاغذی در معرض رطوبت هوا برای مدت طولانی (روزها و ماهها) خواص دی الکتریک آن کاهش می یابد . در زمان کار عادی، رطوبت موجب افزایش تلفات دی الکتریک و آزاد نمودن گاز بصورت حباب و درنتیجه آن موجب بروز فعالیت تخلیه جزئی (Discharge Partial) خطرناک می گردد.

مشاهده جزئیات