دانستنی های برق

لیست دانستنی های برق
310

تولیدات پراکنده

تولید پراکنده یا تولید نامتمرکز که در زبان انگلیسی به اختصار (DG) نامیده می‌شود که مخفف (Distributed Generation)میباشد رویکردی است که از فناوری های مقیاس کوچک برای تولید برق در نزدیکی مصرف کنندگان استفاده می کند. فن آوری های DG معمولاً از ژنراتورهای مدولار (و گاهی اوقات با انرژی تجدید پذیر) تشکیل می شوند.در بسیاری از موارد، تولیدات پراکنده می تواند با ارائه برق ارزانتر و با ابلیت اطمینان بیشتر، پیامدهای زیست محیطی کمتری نسبت به ژنراتور قدرت سنتی فراهم کند.

مشاهده جزئیات
279

فتوولتاییک چیست؟

عبارت فتوولتائیک "Photovoltaic" ترکیبی از کلمه یونانی "Photos" به معنی نور با "Volt" به معنای تولید الکتریسیته از نور است. فتوولتائیک سیستمی است که قادر به تبدیل مستقیم انرژی خورشیدی به انرژی الکتریسیته می‌باشد. یک سامانه فتوولتاییک با به‌کارگیری پانل‌های خورشیدی؛ که هرکدامشان را شماری از سلول‌های خورشیدی تشکیل می‌دهد ، توان الکتریکی تولید می‌کند. در این روش با بکارگیری سلول‌های خورشیدی، تولید مستقیم الکتریسیته از تابش خورشید امکان‌پذیر می‌شود.

مشاهده جزئیات
533

قطار مغناطیسی

جدیدترین تکنولوژی مورد استفاده در قطارهای سریع السیر تکنولوژی قطارهای مغناطیسی است. با استفاده از این تکنولوژی سرعت قطارها تا حد بسیار زیادی افزایش پیدا کرده و قطعا استفاده از آن را می توان گامی موثر در زمینه پیشرفت حمل و نقل قطاری دانست. این قطارها از تکنولوژی ریل های مغناطیسی شناور استفاده می کنند.

مشاهده جزئیات
221

شارژ کردن هدفون با انرژی خورشید

به تازگی هدفون‌هایی طراحی شده است که با استفاده از انرژی خورشید کار می‌کنند و از نظر تئوری، تجربه گوش‌دادن نامحدود به موسیقی را برای کاربر خود فراهم می‌کنند.این هدفون از موادی ساخته شده است که می‌تواند از نور مستقیم و غیر مستقیم همچون خورشید، انرژی بگیرد.

مشاهده جزئیات
460

لوکس متر چیست

برای اندازه گیری هر کمیتی یک دستگاه اندازه گیری و یک واحد وجود دارد در این بخش ما میخواهیم دستگاه اندازه گیری شدت روشنایی را با نام لوکس متر معرفی نماییم. لوکس متر یا نورسنج میزان روشنایی یک ناحیه را به تصویر می کشد لوکس معیاری برای شار نوری در هر واحد از یک منطقه است و به طبع توسط دستگاه لوکس متر اندازه گیری می شود.

مشاهده جزئیات
661

تولید برق توسط سرعت گیر

یکی از بهترین روشهای تولید انرژی الکتریکی استفاده از سرعت گیرهای خیابان است. دست اندازهایی در انگلستان ایجاد شده اند که با عبور کردن خودروها از روی آن ها برق تولید می شود. در این دست اندازها انرژی جنبشی ناشی از حرکت خودروها به انرژی برق تبدیل می شود.

مشاهده جزئیات
203

اولین هواپیمای برقی

اولین هواپیما تجاری تماما برقی دنیا روز سه‌شنبه از شهر ونکوور کانادا به مدت هفت دقیقه به پرواز درآمد. و حالا خیلی‌ها امیدوارند که روزی امکان مسافرت های هوایی ارزانتز، آسانتر و پاک تر فراهم خواهد شد.

مشاهده جزئیات
1349

تولید الکتریسیته توسط مار ماهی

برخی از گونه های مار ماهی برای دفاع از خود و یا شکار طعمه توانایی تولید الکتریسیته تا حدود 860 ولت را دارند.

مشاهده جزئیات
234

باتری کاغذی که با باکتری کار می کند

در نقاط دور افتاده جهان که دسترسی محدودی به منابعی مثل باتری دارند، هر روز استفاده از وسایل الکتریکی و باتری‌ها، یک کار لوکس به حساب می‌آید. مراکز سلامتی در این مناطق گاهی نمی‌توانند دستگا‌های تشخیص بیماری خود را استفاده کنند چرا که الکتریسیته برای این کار در اختیار ندارند.

مشاهده جزئیات
551

نکات ایمنی در خصوص سیستم ارت دکل

ارتینگ و همبندی ، یکی از مهمترین روش های ایمنی جهت کاهش پتانسیل ایجاد شوک الکتریکی و درنتیجه آسیب دیدن تجهیزات و آتش سوزی می باشد.

مشاهده جزئیات
219

خودروی برقی فولکس واگن که با سرنشینان ارتباط برقرار می‌کند

شرکت فولکس واگن از تولید نمونه اولیه یک خودروی برقی به نام ID3 خبر داده که با استفاده از علائم نوری با سرنشینان ارتباط برقرار می‌کند.

مشاهده جزئیات
401

دستگاه LCR متر چیست

دستگاه LCR متر ابزاری‌ست که می‌تواند با دقت و سرعت بالایی میزان ظرفیت خازن، مقاومت و اندوکتانس سلف را مشخص کند. از lcr متر با عنوان سلف‌سنج، خازن‎سنج و اهم‌سنج نیز یاد می‌کنند.

مشاهده جزئیات