دانستنی های برق

لیست دانستنی های برق
2

راه اندازی موتور سه فاز با شستی و کنتاکتور

الکتروموتور سه فاز تجهیزی است که می تواند انرژی الکتریکی به انرژی مکانیکیتبدیل کند. امروزه این تجهیزات حدود 60 درصد از انرژی الکتریکی تولیدی کشور را در بخش های مختلف کشاورزی، صنعتی، تجاری و عمومی و … استفاده می کنند و حقیقتا می توان آن ها را به عنوان بزرگترین مصرف کنندگان انرژی در نظر گرفت.

مشاهده جزئیات
35

پروژه هارپ ( HAARP )

پروژه هارپ ( HAARP ) مخفف «High-frequency Active Auroral Research Program» یا «برنامه پژوهشی یونوسفر فعال با فرکانس بالا» یک پروژه نظامی بود که در سال 1993 توسط ارتش ایالات متحده آمریکا در منطقه آلاسکا و به منظور انجام تحقیقات روی اتمسفر زمین آغاز احداث گردیده است.

مشاهده جزئیات
36

ذخیره انرژی با فشرده سازی هوا در زیر زمین

پژوهشگران موفق شدند توسط برق تولید شده از انرژی‌های تجدیدپذیر و با فشرده‌سازی هوا در زیر زمین برق مازاد بر مصرف را ذخیره کنند. این روش کم هزینه بوده و نسبت به باتری های ذخیره کننده برق کارایی بیشتری دارد.

مشاهده جزئیات
39

ابداع سیمانی که قادر به ذخیره برق است

دیوارهای خانه می توانند بزودی مانند باتری عمل کنند ، و انرژی را در بلوک های خود ذخیره کنند.

مشاهده جزئیات
61

اثر هال چیست

دکتر ادوین هال در سال ۱۸۷۹ یعنی ۱۸ سال قبل از کشف الکترون پدیده اثر هال را کشف کرد. براساس تحقیقات دکتر هال وقتی که میدان مغناطیسی عمودی یک آهنربا به یک ضلع مستطیل نازکی از جنس طلا که دارای جریان الکتریکی است وارد شود باعث بوجود آمدن اختلاف پتانسیل در ضلع مقابل می‌گردد.

مشاهده جزئیات
55

تکنولوژی PowerLine

تکنولوژی PowerLine محصول جدیدی است که امکان اتصال کامپیوترهای یک ساختمان را بدون نیاز به کابل‌کشی شبکه و با استفاده از سیم‌کشی برق ساختمان فراهم می‌سازد.

مشاهده جزئیات
83

خط کشی هوشمند خیابان

خط کشی هوشمند خیابان (Smart Crossing)، که بتازگی در لندن به کار گرفته شده یک فناوری جدید کامپیوتری است که با ردیابی حرکت عابرپیاده، ورود ناگهانی افراد به خیابان را به رانندگان هشدار می دهد.

مشاهده جزئیات
74

تمیز کردن توربین بادی به کمک پهپاد

ما هر روز با موجی از نوآوری هواپیماهای بدون سرنشین رو به رو هستیم، چرا که شرکت های زیادی هر روز راهکار های جدید برای استفاده از این تکنولوژی ارائه می کنند.

مشاهده جزئیات
94

کریستال الکترونیکی

کریستال یک قطعه ی الکترونیکی 2 پایه می باشد که یک سیگنال الکتریکی بسیار دقیق با فرکانس خاص (مثلا فرکانس 16MHz) را تولید می کند.

مشاهده جزئیات
135

کاربردهای سلف

سلف که به آن القاگر نیز می گویند قطعه‌ای الکترونیکی است که از یک سیم پیچ و هسته‌ای مغناطیسی ساخته شده است.

مشاهده جزئیات
84

حالت های برخورد صاعقه با انسان

هیچوقت نمی توان دقیقا فهمید که قربانی چگونه مورد اصابت صاعقه قرار گرفته است، هر یک از این اصابت ها می تواند کشنده باشد. در مواجه با هر یک از این حوادث فوریت های پزشکی از جمله تماس با اورژانس، شروع CPR، و استفاده از AED ، بهترین کار برای زنده نگهداشتن فرد ، قبل از رسیدن مراقبت های پزشکی پیشرفته می باشد.

مشاهده جزئیات
60

تولید برق از گاردریل

پژوهشگران هلندی موفق شدند با استفاده از گاردریل کنار جاده، از انرژی خورشید برق تولید کنند.

مشاهده جزئیات