دانستنی های برق

لیست دانستنی های برق
21

کلید هوایی ( ACB ) چیست؟

کلید هوایی یا کلید قدرت هوایی (Air Circuit breaker) نوعی از کلیدهای اتوماتیک فشار ضعیف هستند که در آمپراژ بالا تا 6300 آمپر وقدرت قطع زیاد تا 200 کیلوآمپر تولید و مورد استفاده قرارمی گیرند.

مشاهده جزئیات
9

تولید برق از پلاستیک غیرقابل بازیافت اقیانوس ها

انشمندان اخیراً روشی موسوم به نخست جهان(world first) را توسعه داده‌اند که توسط آن می‌توانند پلاستیک‌های غیرقابل بازیافت را به سوخت مورد نیاز وسایل نقلیه و خانه‌ها تبدیل کنند.

مشاهده جزئیات
52

لیمیت سوئیچ ( Limit switch ) چیست؟

در مهندسی برق لیمیت سوئیچ (Limit switch) یا کلید حد، کلیدی است که براساس حرکت اجزای دستگاه یا حضور یک شی عمل می کند.

مشاهده جزئیات
24

تولید برق از قارچ

یافته‌های اخیر محققان مؤسسه‌ی فناوری استیونز نشان می‌دهد که می‌توان از قارچ برای تولید الکتریسیته استفاده کرد. این گروه با استفاده از نوعی قارچ و ترکیب آن با سیانوباکتری و گرافن الکتریسیته تولید کردند.

مشاهده جزئیات
13

کشف نانولوله‌هایی که از نور، برق تولید می‌کنند

نانولوله‌هایی از جنس دی‌سولفید تنگستن می‌توانند در اثر تابش نور، جریان الکتریکی تولید کنند. این نانولوله‌ها سازوکاری متفاوت از مواد فتوولتائیک رایج دارند.

مشاهده جزئیات
30

اولین و بزرگترین بریکر گازی 1200KV دنیا

اولین و بزرگترین بریکر گازی 1200KV دنیا توسط شرکت زیمنس در کشور هند

مشاهده جزئیات
45

دلایل ایجاد سرج توسط صاعقه

دلایل ایجاد سرج توسط صاعقه

مشاهده جزئیات
45

سهم مصرف لوازم خانگی از برق

سهم مصرف لوازم خانگی از برق

مشاهده جزئیات
33

میز خورشیدی با قابلیت شارژ بی سیم

ایبورد (Ebörd) نام یک میز با پایه‌های فلزی است که می‌تواند انرژی خورشیدی را ذخیره کرده و سپس دستگاه‌های الکترونیکی را به شکل بی سیم شارژ کند.

مشاهده جزئیات
64

تولید هر بیت کوین 35 میلیون تومان یارانه برق را می بلعد

بیت کوین(نام لاتین:Bitcoin؛نماد:BTC)، یک پول یا ارز دیجیتالی است که به صورت الکترونیکی توزیع و استفاده می شود. شبکه این ارز دیجیتال به صورت غیر متمرکز و کاربر به کاربر است. هیچ شخص یا نهادی این شبکه را کنترل نمی کند. ارز دیجیتال بیت کوین نمی تواند خارج از برنامه ریزی انجام شده، چاپ یا خلق شود و تعداد آن محدود است. فقط 21 میلیون بیت کوین برای همیشه تولید می شود.

مشاهده جزئیات
51

کلید حسگر تصرف

کلید های خودکار موسوم به حسگر تصرف (occupancy sensor switch) به منظور صرفه جویی در مصرف انرژی برای کنترل روشنایی مورد استفاده قرار می گیرد.

مشاهده جزئیات
41

رعد و برق هم بو دارد

هنگامی که رعد و برق رخ می‌دهد انشعابات زنجیره‌ای و درخشان آن در آسمان نمایان و صدای بلند آن شنیده می‌شود که علاوه بر این دو؛ رعد و برق دارای بوی متفاوتی است.

مشاهده جزئیات