دانستنی های برق

لیست دانستنی های برق
2

تولید برق از باران توسط سلول خورشیدی گرافنی

در سال های اخير پيشرفت های فنی، سلول های خورشيدی را به ابزاری كارآمد و مقرون به صرفه بدل كرده است.فناوری صفحات خورشیدی هنوز محدودیت هایی دارد که یکی از آنها آب وهواست.

مشاهده جزئیات
3

گرم کردن خانه‌ با گرمای مترو

هرکسی که سری به متروهای لندن زده باشد، احتمالا می‌داند که در آنجا حرارت زیادی حتی در زمستان وجود دارد. این گرمای موجود در فضای زیر زمین هدر می‌رود درحالیکه انسان‌های بالای آن، برای گرم کردن خانه‌های خود با دشواری‌های خاصی مواجه هستند. این مسئله یک ایده را به دنبال داشته است: “استحصال انرژی گرمایی تونل‌های مترو برای گرم کردن ساکنان لندن“.

مشاهده جزئیات
15

لامپ ساطع کننده وای فای(Li-Fi)

یک گروه از دانشمندان در چین اولین لامپ برقی را اختراع کرده اند که سیگنال وای فای ساطع می کند و برای ارتباط با اینترنت از نظر انرژی بسیار مقرون به صرفه محسوب می شود.

مشاهده جزئیات
33

تولید برق از حلزون

محققان دانشگاه کلارکسن در نیویورک موفق شده‌اند یک سلول سوخت‌زیستی را روی صدف یک حلزون بکارند و این حیوان را تا پایان عمرش به یک مولد کوچک تبدیل کنند.

مشاهده جزئیات
31

کن باس CAN bus چیست

یک شبکه ناحیه کنترل (CAN bus) یک استاندارد bus وسایل نقلیه بزرگ است که اجازه می دهد تا میکروکنترلرها و دستگاه ها بدون کامپیوتر میزبان با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

مشاهده جزئیات
28

کلید حرارتی چیست؟

کلید های حرارتی تجهیزات حفاظتی تشکیل شده از فیوز مینیاتوری و بیمتال هستند که با این قطعه می توانیم موتور را در برابر اتصال کوتاه و اضافه بار به صورت همزمان حفاظت کنیم. کلید های حرارتی در صورت به وجود آمدن اتصال کوتاه یا اضافه بار الکترو موتور را از منبع قطع می کند .

مشاهده جزئیات
38

روش نصب کنتاکتور

کنتاکتور یک کلید کنترل شونده به صورت الکتریکی است که برای کلیدزنی یک مدار قدرت یا کنترل مورد استفاده قرار می‌گیرد. کنتاکتور شباهت زیادی به رله دارد، با این تفاوت که کنتاکتور برای کاربردهای آمپر بالا به کار می‌رود.

مشاهده جزئیات
29

دیود نوری بهمنی

دیود بهمنی در الکترونیک دیودی است که به نحوی طراحی شده که در یک ولتاژ بایاس معکوس شکست بهمنی پیدا کند.

مشاهده جزئیات
124

چرا سیم نول برق دارد

شاید تاکنون هنگام تست سیم های یک پریز با فازمتر به این مشکل مواجه شده اید که هر دو سیم پریز( فاز و نول) برق دار هستند، درواقع هنگام بروز این مشکل پریز دو فاز نشده و این مورد ناشی از قطع بودن سیم نول و یا مسیر نول می باشد.

مشاهده جزئیات
33

روش های نوین تولید برق

روش های نوین تولید برق

مشاهده جزئیات
47

شناخت اجزای ترانسفورماتور قدرت

فیلم آشنایی و شناخت اجزای ترانسفورماتور قدرت

مشاهده جزئیات
46

كاهش مصرف کولر

بهترین محدوده دمای آسایش در تابستان 24 تا 26 درجه سانتی‌گراد است، بنابراین سرد کردن بیش از حد تجهیز سرمایشی و روشن نگه داشتن مداوم آن باعث افزایش بی‌رویه مصرف انرژی می‌شود اما با رعایت اصولی می توان میزان مصرف انرژی را مدیریت کرد.

مشاهده جزئیات