دانستنی های برق

لیست دانستنی های برق
35

RS485

EIA485 (بیشتر به صورت RS-485 یا RS485) یک مشخصه برای لایه های فیزیکی شبکه است که برای تفاوت بین ولتاژ های دو سیمه ( سه سیمه ) برای انتقال اطلاعات ، استفاده می شود.

مشاهده جزئیات
39

نحوه انتخاب ترانس جریان

ترانس جریان برای اندازه گیری جریان عبوری از شینه ها و کابل ها مورد استفاده قرار گرفته و توسط آمپر متر دیجیتالی یا آنالوگی که بر روی درب تابلو نصب می شوند ، قابل مشاهده است.

مشاهده جزئیات
43

دیمر ( Dimmer )

دیمر (به انگلیسی: Dimmer) برای تنظیم میزان ولتاژ یا روشنایی از آن استفاده می‌شود و در صنعت اتومبیل به کلید تعویض نور قوی(نوربالا) و نور ضعیف(نورپایین) گفته می‌شود. این دستگاه با دریافت ولتاژ ،ولتاژی از نزدیک صفر تا نزدیک ولتاژ منبع را به عنوان خروجی ارایه می کند. دیمر بر حسب نوع کاربرد انواع و طراحی های گوناگونی دارد.

مشاهده جزئیات
27

دیاک ( Diac )

دیاک (Diac) یک قطعه الکترونیکی است که معادل دو دیود چهار لایه موازی می باشد . نام دیگر دیاک دیود جریان متناوب می باشد . دارای دو پایه آند یک و آند دو می باشد طرز کار ان به این شکل می باشد که از هر دو جهت زمانی که ولتاژ دو سر دیاک به ولتاژ هدایت دیاک برسد دیاک هدایت می نماید.

مشاهده جزئیات
35

شماره پایه های کنتاکتور

کنتاکت های اصلی (قدرت) هر کنتاکتور را با یک عدد یک رقمی مشخص می کنند به این ترتیب که ورودی تیغه ها با اعداد 5,3,1 و خروجی آن ها با اعداد 6,4,2 نمایش داده می شوند .کنتاکت های فرعی (فرمان) کنتاکتور به دو روش مشخص می شوند.در هر دو روش کنتاکت های فرمان با اعداد دو رقمی مشخص می شوند.

مشاهده جزئیات
25

فیبر نوری

فیبر نوری (optical fiber) یک محیط انتقال برای مخابره کردن اطلاعات توسط نور است .جنس این کابل بسیار مشابه شیشه است با این تفاوت که این کابل انعطاف پذیر است و ساختار آن به صورت استوانه هایی از داخل شفاف و در محیط ،کدر است ،ضحامت این فیبر به اندازه ی موهای سر می باشد.

مشاهده جزئیات
28

ربات بازرسی خطوط انتقال

خطوط برق پرقدرتی که از نقاط دور از دسترس می گذرند، هر از گاهی بايد بازرسی شوند تا خطر قطع شدن توسط رشد درختان يا ديگر مشکلات بالقوه برای آنها وجود نداشته باشد. در اين نقاط دوردست که بازرسی آن با هليکوپتر گران قيمت امكانپذير است، رباتی که بتواند تمام خطوط پرقدرت برق را طی کند و تصاوير آنرا برای مرکز بفرستد. يکی از اختراعات جالب برای مهندسان برق خواهد بود.

مشاهده جزئیات
24

ترایاک

ترایاک( TRIAC -( Triode for Alternating Current: قطعه‌ای الکترونیکی است که در صورت فعال‌شدن (تریگر) می‌تواند جریان الکتریکی را در هر دو جهت از خود عبور دهد. ترایاک عملکردی مانند تریستور اما بصورت دو طرفه دارد.

مشاهده جزئیات
37

تشخیص پایه ترانزیستور

ترانزیستور قطعه ای است که از مواد نیمه رسانایی مانند سیلیسیم و ژرمانیوم ساخته شده است. یک ترانزیستور در ساختار خود دارای پیوند های نوع N (دارای الکترون های زیاد یا Negative) و نوع P (بارهای مثبت یا حفره ها که کمبود الکترون دارند یا Positive) هستند.

مشاهده جزئیات
31

اسیلاتور یا نوسان ساز

اسیلاتور یا نوسان ساز یا مولدهای موج در سیستم های مختلف الکترونیکی دارای کاربردهای وسیع و حساسی می‌باشند. در مدارهای مخابراتی ، دیجیتالی و بسیاری دیگر از مدارهای الکترونیکی نوسان سازها به عنوان یکی از بخش های اصلی تلقی می‌شود.

مشاهده جزئیات
31

تولید نور توسط جانداران (بیولومینسانس)

بیولومینسانس تولید و نشر نور، در اثر انجام یک واکنش شیمیایی- آنزیمی، از موجودات زنده است و بر خلاف واکنش‌های زیستی معمول، که انرژی به صورت گرما به محیط داده می‌شود، انرژی این واکنش به انرژی نورانی مبدل می‌شود.

مشاهده جزئیات
34

برج انرژی خورشیدی بادی

تولید انرژی برق خصوصاً به روش های تجدید پذیر همواره رو به رشد و تحول است .این برج پر قدرت قادر است برقی معادل 100،000 توربین بادی را تولید نماید.

مشاهده جزئیات