دانستنی های برق

لیست دانستنی های برق
82

رکتیفایر چیست

در خیلی از موارد برای راه اندازی مدارات الکترونیکی به ولتاژهای DC نیاز داریم.

مشاهده جزئیات
80

بمب الکترومغناطیسی چیست

یک بمب الکترونیکی (بمب الکترومغناطیسی) سلاحی است که از یک میدان الکترومغناطیسی شدید برای ایجاد یک پالس انرژی استفاده می کند.

مشاهده جزئیات
80

PWM چیست؟

مدولاسیون پهنای باند( PWM )، یک روش بسیار موثر برای بدست آوردن ولتاژ خروجی قابل کنترل و قابل تنظیم از ولتاژ ورودی ثابت یا متغیر می باشد.

مشاهده جزئیات
72

اینورتر چیست

اینورتر مبدلی است که ولتاژ مستقیم DC را به ولتاژ متناوب AC تبدیل می کند.

مشاهده جزئیات
56

قطار هیدروژنی

همانطور که تکنولوژی سلول سوخت هیدروژن روز به روز بهبود می یابد، به کار گیری این تکنولوژی در صنعت حمل و نقل "ریلی" به واقعیت نزدیک شده است. سلول های سوخت هیدروژن یک روش پاک برای استفاده در وسایل نقلیه می باشد،ولی هزینه بالایی دارد.

مشاهده جزئیات
101

عیب یابی کابل های برق

از زمانی که استفاده از کابل های مدفون در زیرزمین مرسوم شد، سازندگان تجهیزات الکتریکی با مشکل عیب یابی کابل های قدرت زیر زمینی رو به رو شدند. جهت حل این مشکل سازندگان دستگاه های تست، راه های گوناگونی ارائه و روش های عیب یابی جدید برای رفع آنها ابداع کرده اند.

مشاهده جزئیات
115

DSP چیست؟

پردازنده های سیگنال دیجیتال، ریزپردازنده هایی با طراحی خاص هستند که وظیفه پردازش سیگنال های دیجیتال را دارند.

مشاهده جزئیات
137

IGBT چیست؟

IGBT ( مخفف کلمه The Insulated Gate Bipolar Transistor ) جزیی از نیمه هادی های قدرت بوده و در درجه اول به عنوان یک سوئیچ الکترونیکی استفاده می‌شود. این قطعه حامل اقلیت با امپدانس ورودی بالا و قابلیت بالای حمل جریان دوقطبی می باشد.

مشاهده جزئیات
157

مدولاسیون چیست

مدوﻟﻪ ﺳﺎزی ﯾﮑﯽ ازاﻋﻤﺎل مهمی اﺳﺖ ﮐﻪ ﺑﺮای اﻧﺘﻘﺎل ﻣﻮﺛﺮ و مطمئن اﻃﻼﻋﺎت در ﻓﺮﺳﺘﻨﺪه ﺻﻮرت ﻣﯽ ﭘﺬﯾﺮد.

مشاهده جزئیات
143

سرو موتور چیست؟

سرو موتور یک اکچویتور ( Actuator ) چرخ دنده و مدار کوچک الکترونیکی می باشد که می تواند موقعیت زاویه را به صورت دقیق کنترل کند.

مشاهده جزئیات
162

ایزولاسیون الکتریکی چیست

ایزولاسیون الکتریکی یک روش طراحی برای جداکردن مدارات الکتریکی بوده تا از عبور جریان های پراکنده بین قسمت‌های عملکردی مختلف جلوگیری کند.

مشاهده جزئیات
126

طراحی جدید توربین بادی جهت تولید آب آشامیدنی در مناطق بیابانی

در مناطق دور افتاده فاقد دسترسی به آب آشامیدنی تازه، اغلب نگرانی ها به خاطر مشکل وجود برق می باشد.همین مشکل باعث شد که شرکت فرانسوی Eole Water جهت رفع این مشکل توربین های جدید WMS1000 را اختراع کند.

مشاهده جزئیات