دانستنی های برق

لیست دانستنی های برق
5

نیروگاه CHP چیست

CHP که مخفف عبارت Combined Heat and Power است به معنای تولید همزمان دو نوع انرژی می باشد.به عبارت دیگر اگر شما از یک منبع انرژی دو نوع انرژی در محل مصرف دریافت کنید یک سیستم CHP دارید.

مشاهده جزئیات
22

پرده نوری

برای محافظت از اجسام قیمتی و همچنین به منظور جلوگیری از دسترسی به نقاط خطرناک و مخاطره آمیز در کارخانه ها از light curtains یا پرده نوری استفاده می شود.

مشاهده جزئیات
19

موتور دالاندر

موتور دالاندر (به انگلیسی: Dahlander motor) نوعی موتور الکتریکی القایی دوسرعته است که تغییر سرعت در آن بر پایهٔ تغییر تعداد قطب‌ها انجام می‌شود.

مشاهده جزئیات
14

ترانسفورماتور ابررسانا (HTS)

ترانسفورماتور در سطح شبکه برق برای تغییر سطح ولتاژ و در نتیجه سطح جریان استفاده می شود و یکی از قدیمی ترین عناصر شبکه انتقال و توزیع الکتریکی می باشد. از بخش تولید، که در آن برای تزریق توان به شبکه، نیاز به سطح ولتاژ بالایی می باشد، تا بخش مصرف که در آن از ولتاژهای ۱۰۰ تا۲۳۰ ولت استفاده می شود، به طور وسیعی از ترانسفورماتور برای تبدیل ولتاژ استفاده می شود.

مشاهده جزئیات
30

برقگیر و انواع آن

برقگیر از وسایل ایمنی می ‏باشد که برای هدایت موج های ولتاژ ضربه‏ ای به زمین و جلوگیری از ورود آن ها به ایستگاه های انتقال و توزیع نیرو بکار می ‏رود.

مشاهده جزئیات
20

تولید برق از گدازه آتشفشانی

این روزها که محققان در تلاش برای تولید انرژی پاک و پایدار از خورشید، باد و آب هستند، دانشمندان به طور تصادفی به منبع دیگری برای کسب انرژی برخورد کردند که آنهم گدازه های مذاب زیر زمینی است.

مشاهده جزئیات
23

انواع کنتور و اساس کار آ ن ها

کنتورها در انواع مختلف از جمله کنتورهای مکانیکی، دیجیتالی عرضه می شوند. اساس کار کنتورها نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است که در این بخش بیان می شود.

مشاهده جزئیات
37

کنتاکتور ستاره مثلث

موتورهای سه‌فاز، موتورهای الکترومکانیکی‌ای هستند که به سبب قدرتی که دارند باید با برق سه‌فاز راه‌اندازی شوند. این موتورها برخلاف موتورهای تک‌فاز که ۲ سیم خروجی دارند، دارای ۶ سیم خروجی هستند که باید دو به دو یا سه به سه به هم وصل شوند تا قابلیت اتصال به پریز سه‌فاز را پیدا کنند. این موتورها به دلیل مصرف کم، بازدهی بالا، تعمیرات آسان و قدرت بالا همواره مورد توجه صنعتگران قرار داشته‌اند. گفتنی است این موتورها با وجود این‌که کاربرد گسترده‌ای در صنعت پیدا کرده‌اند، اما همواره مشکلاتی را برای کاربران خود به وجود آورده‌اند.

مشاهده جزئیات
31

عجیب ترین ربات های جهان

امروزه ربات ها بسیار مورد توجه قرار گرفته اند و پیشرفت های بسیاری در زمینه ساخت تولید ها انجام شده است. عجیب ترین ربات های جهان در این بخش معرفی شده اند.

مشاهده جزئیات
32

اسپیسر دمپر ( Spacer Damper )

اسپیسر دمپر ( Spacer Damper )، تجهیزاتی هستند که به منظور فاصله گذاری بین خطوط مورد استفاده قرار گرفته و روی باندل ها برای حفظ فاصله بین هادی ها نصب می شوند.

مشاهده جزئیات
27

فازمتر ( اپرومتر ) فشار متوسط و فشار قوی

ولتاژ دتکتور فشار متوسط و فشار قوی که به نام های فازمتر و اپرومتر نیز شناخته می شود، دستگاهی است جهت تست ولتاژ که در شبکه برق مورد استفاده قرار می گیرد،

مشاهده جزئیات
41

دکل برق وارونه در انگلیس

دکل برق وارونه در انگلیس

مشاهده جزئیات