صاعقه گیر چیست + انتخاب یک صاعقه گیر مناسب)

صاعقه گیر چیست؟

صاعقه گیر وسیله ای محافظ برای محافظت از تجهیزات در برابر 16 ولتاژ صاعقه ناشی از برخورد صاعقه است در حالی که با استفاده از آن هیچ گونه اختلالی در سرویس ایجاد نمی شود زیرا از تجهیزات محافظت می کند. به آن برق گیر نیز می گویند. دستگاهی است که در سیستم های برق برای محافظت از عایق روی سیستم در برابر اثرات مخرب صاعقه استفاده می شود، در گذشته از وریستورهای اکسید فلزی برای حفاظت سیستم قدرت استفاده می شد. صاعقه گیر دارای ترمینال ولتاژ بالا و پایانه زمین است.

صاعقه گیر چیست + انتخاب یک صاعقه گیر مناسب)

صاعقه گیر یا صاعقه رسان چیست؟

میله یا هادی است که در بالای ساختمان یا برج نصب می شود و سپس با سیم به زمین متصل می شود و در صورت صاعقه از ساختمان یا تجهیزات محافظت می کند. صاعقه گیر نوعی انحراف است که به صورت موازی یا شنت با تجهیزات محافظت شده متصل می شود.

 • ولتاژ بالاتر از سطح عملکرد را هدایت می کند.
 • این ولتاژ در ترمینال خود را به مقدار طراحی محدود می کند.
 • زمانی که ولتاژ فاز به نول خط کمتر از مقدار طراحی شود، نارسانا می شود.
صاعقه گیر دقیقا چه کاری انجام می دهد؟
 • رعد و برق را جذب نمی کند.
 • رعد و برق را متوقف نمی کند.
 • رعد و برق را به سمت زمین منحرف می کند.
 •  ارسترها ولتاژ تولید شده توسط رعد و برق را محدود می کنند.
 • تجهیزات صاعقه گیر به صورت الکتریکی موازی با آن خواهد بود.

کار صاعقه گیر

در تمام صاعقه گیرها از یک وریستور اکسید فلزی استفاده می شود، MOV یک نیمه هادی است که به ولتاژ حساس است. در ولتاژ معمولی، دیسک MOV یک عایق است و جریان را هدایت نمی کند، اما در ولتاژهای بالاتر که در اثر رعد و برق یا هر نوسانی ایجاد می شود، تبدیل به هادی می شود. دیسک MOV در محفظه چینی قرار می گیرد تا پشتیبانی فیزیکی و حذف گرما را فراهم کند و برای جداسازی از آلودگی در محیط الکتریکی درزگیری خواهد شد؛ در حالی که یک سیستم الکتریکی مورد اصابت یک موج برق قرار می گیرد، به دنبال یکسان سازی و پراکندگی در سریع ترین زمان ممکن است و مسیر کمترین مقاومت را در پیش می گیرد و بنابراین با استفاده از یک مقاومت می توان نوسان برق را از عایق تجهیزات منحرف کرد و سپس از طریق میله های زمین به زمین هدایت می شود، بنابراین برای انجام این کار مقاومت از یک وریستور اکسید فلزی استفاده می کند.

صاعقه گیر چیست + انتخاب یک صاعقه گیر مناسب)

تفاوت صاعقه گیر و برق گیر

صاعقه گیر رعد و برق را به سمت زمین منحرف می کند. صاعقه گیر در بالای ساختمان یا برج قرار می گیرد زیرا صاعقه در مکان هایی که هادی وجود دارد برخورد می کند، در حالی که برق گیرها در مداری استفاده می شوند که از افزایش ولتاژ و جریان محافظت می کند.

انواع صاعقه گیر

کلاس ایستگاه
این برقگیر بیشتر در نیروگاه های برق یا پست ها و سایر سازه های فشار قوی استفاده می شود، این برقگیر در برابر انواع اضافه ولتاژها و صاعقه زمانی که دستگاه های الکتریکی جریان بیشتری در سیستم دارند نسبت به آنچه که برای کنترل آن طراحی شده است محافظت می کند. برای محافظت از تجهیزاتی که بیش از محدوده mVA 20هستند استفاده می شود.
کلاس متوسط
همچنین از تجهیزات در برابر نوسانات الکتریکی ناشی از رعد و برق و اضافه ولتاژهایی که برای استفاده در مناطق تجهیزات ولتاژ متوسط طراحی شده است محافظت می کند. مانند ایستگاه های برق، پست ها یا سایر تجهیزات پست. این برای استفاده در تجهیزاتی طراحی شده است که از mVA 1-20 متغیر است.
کلاس توزیع
معمولاً در ترانسفورماتورهای خشک و مایع استفاده می شود. در تجهیزاتی که دارای ولتاژ 1000KVA یا کمتر هستند استفاده می شود، در خطوط بدون محافظ که اتصال مستقیم به ماشین های دوار دارند استفاده می شود.
کلاس متوسطه
این نوع صاعقه گیرها برای محافظت از اکثر خانه ها و سایر ساختمان ها در برابر صاعقه طراحی شده اند و طبق اکثر قوانین الکتریکی مورد نیاز هستند. این ولتاژ باعث اضافه ولتاژ بالا به زمین می شود و تمام اضافه ولتاژ را با یک ولتاژ کوتاه نمی کند، فقط کمترین میزان حفاظت را ایجاد می کند.


نحوه انتخاب صاعقه گیر

بهتر است یک صاعقه گیر با کمترین امتیاز انتخاب شود که حفاظت کلی از عایق تجهیزات را فراهم کند. از صاعقه گیر با درجه بالاتر نمی توان استفاده کرد زیرا توانایی برق گیر را برای زنده ماندن در سیستم قدرت افزایش می دهد اما حاشیه حفاظتی را کاهش می دهد که سطح عایق خاصی را فراهم می کند.

 • هنگام اتصال به سیستم برق باید عمر مفید رضایت بخشی داشته باشد.
 • برقگیر با حداقل امتیاز باید ترجیح داده شود زیرا بیشترین حاشیه حفاظت را فراهم می کند.
 • انتخاب محدوده ولتاژ برقگیر – بر اساس زمینی بودن یا نبودن سیستم و روش اتصال به زمین است.
 • انتخاب کلاس برقگیر – برقگیر کلاس ایستگاهی قابلیت حفاظتی بهتری را ارائه می دهد و گرانترین آن است.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
۰۲۱-۵۳۸۱۵
info@bornika.ir