لیمیت سوئیچ ( Limit switch ) چیست؟

در مهندسی برق لیمیت سوئیچ (Limit switch) یا کلید حد، کلیدی است که براساس حرکت اجزای دستگاه یا حضور یک شی عمل می کند. لیمیت سوئیچ ها برای کنترل ماشین آلات به عنوان بخشی از سیستم کنترل، به عنوان یک قفل ایمنی و یا برای شمارش اشیاء عبوری از یک نقطه مورد استفاده قرار می گیرد.لیمیت سوئیچ یک دستگاه الکترومکانیکی است که شامل یک عملگر مکانیکی بوده که به مجموعه ای از کنتاکت ها متصل است.

لیمیت سوئیچ ( Limit switch ) چیست؟
لیمیت سوئیچ ( Limit switch ) چیست؟

نحوه عملکرد لیمیت سوئیچ: هنگامی که یک جسم در تماس با محرک قرار می گیرد، کنتاکت ها ی لیمیت سوئیچ را جهت قطع یا وصل یک مدار الکتریکی را تغییر وضعیت می دهد.لیمیت سوئیچ ها به دلیل استحکام، سهولت نصب و قابلیت اطمینان عملکرد در کاربردها و محیط های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. کاربرد لیمیت سوئیچ: لیمیت سوئیچ ها می توانند حضور یا عدم حضور، عبور، موقعیت و پایان حرکت یک شی را تعیین کنند.برای مثال می‌توان به ماشین‌های برش، نوار‌های نقاله، ماشین‌های تراش خودکار، جرثقیل‌ها و بالابر‌ها اشاره کرد. به‌طور کلی در اکثر ماشین‌هایی که کنترل حرکت ابعادی در آن‌ها مورد‌نیاز است می‌توان از لیمیت سوئیچ استفاده کرد. لیمیت سوئیچ برای اولین بار به منظور تعریف محدودیت حرکت یک شی مورد استفاده قرار گرفت، از این رو نام آنها را "کلید محدود کننده" گذاشتند. انواع لیمیت سوئیچ: لیمیت سوئیچ های استاندارد، اجزای کنترل صنعتی بوده که با عملکرد های مختلفی از جمله اهرمی (lever)، غلتکی (roller plunger) و نوع آنتنی (whisker) ساخته می شوند.

لیمیت سوئیچ ( Limit switch ) چیست؟

میکرو سوئیچ: میکرو سوئیچ در حقیقت یک لیمیت سوئیچ در ابعاد کوچک می باشد، میکرو سوئیچ ها ، به عنوان اجزای دستگاه هایی مانند فتوکپی، چاپگرهای کامپیوتری، سانروف ها و اجاق های مایکروویو، می توان استفاده کرد تا اطمینان حاصل شود که اجزای داخلی در موقعیت صحیح عمل می کنند و از عملکرد در هنگام باز بودن درب جلوگیری کرد. تجهیزات جایگزین لیمیت سوئیچ: برای نشان دادن نزدیکی می توان از یک قطعه آهنربای نصب شده روی اجزائ متحرک و یک رله مغناطیسی استفاده کرد. سوئیچ های مجاورتی با اختلال میدان الکترومغناطیسی، توسط خازن، و یا با حس کردن یک میدان مغناطیسی عمل می کنند.با پیشرفت فناوری و ساخت حسگر‌های الکترونیکی، اکنون لیمیت سوئیچ ها در بیشتر موارد جای خود را به حسگر مجاورتی ( Proximity Switch ) داده‌اند. ولی هنوز هم به علت سادگی، قیمت پائین، راحتی نصب و راه‌اندازی و نیز قابلیت اطمینان از کلید‌های حد الکترو‌مکانیکی استفاده می‌شود.

لیمیت سوئیچ ( Limit switch ) چیست؟

درشکل زیر لیمیت سوئیچ نصب شده بر روی قسمت متحرک یک پل را مشاهده می کنید

لیمیت سوئیچ ( Limit switch ) چیست؟

در فیلم زیر چگونگی عملکرد انواع لیمیت سوئیچ با کنتاکت باز و کنتاکت بسته را مشاهده می نمایید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
۰۲۱-۵۳۸۱۵
info@bornika.ir