تکنولوژی هایپرلوپ

  • امتیاز:
  • 4.8
  • از
  • 5
  • تعداد رای:
  • 4
  • تعداد بازدید:
  • 2102

تکنولوژی هایپرلوپ ایده ای است مبتنی بر انتقال سریع که توسط ایلان ماسک مطرح شده است.ایلان ماسک موسس شرکت های تسلا موتورز،پی پال و اسپیس ایکس به تازگی طرحی را با هدف سرعت بیشتر ارائه داده است. مسئله انتقال سریع ایده جدیدی نیست و دغدغه دانشمندان زیادی بوده است. برای مثال رابرت سالتر در سال ۱۹۷۲ طرح قطار مغناطیسی شناور در تونل های بی هوای زیر زمین را پیشنهاد می کند که از لس آنجلس به سمت نیو یورک کشیده می شده است. و یا در سال ۱۹۰۴ رابرت گودارد مخترع راکت،سیستم انتقال مشابهی مطرح می کند.اما طرح ایلان ماسک در نوع خود از ایده های پیشین کامل تر است.پیشنهاد های سالتر و دیگر مهندسان مبتنی بر تونل هایی بوده که شرایط کامل خلا آنها حکم فرماست که احتمال نشتی و ورود هوا و نقص در سیستم در آنها به چشم میخورد.در این پروژه عظیم، مجموعه‌ای از کپسول‌ها درون لوله‌هایی قرار خواهند داشت که داخل آن‌ها کاملا خلا یافت می‌شود. در این حالت به جهت عدم هرگونه اصطکاک، می‌توان یک شی را تا سرعت 1220 کیلومتر بر ساعت به حرکت درآورد.

اما هایپر لوپ بر اساس شرایط خلا نسبی پایه گذاری شده است.بدین صورت که که وسیله داخل تونل با استفاده از فشار هوایی که از عقب وسیله وارد و از خروجی های بیرون رانده میشود،حرکت می کند. در این حال وسیله سرعتی برابر با ۱۲۲۰ کیلومتر بر ساعت پیدا می کند که می توان با این سرعت فاصله لس آنجلس تا سانفرانسیسکو را در ۳۵ دقیقه طی کرد.البته اجرا و بهره برداری از این طرح زمان زیادی را می طلبد. از جمله موانع پیشروی این فناوری می توان هزینه بسیار بالای ۷۰ میلیارد دلاری و همچنین آلودگی صوتی ناشی از آن به صورتی که نمی توان این تونل ها را نزدیک مناطق مسکونی قرار دارد.نام برد. به هر حال انتظار می رود هایپر لوپ در مسیر تکامل قرار بگیرد و بتوانیم شاهد خط های پر سرعت انتقال باشیم.

به عنوان مثال بین دو شهر دبی و ابوظبی پایتخت امارات سفر با ماشین دو ساعت زمان می‌برد. در صورت استفاده مسافران از هایپرلوپ این زمان فقط ۱۲ دقیقه خواهد بود. تمام این مسیر سرپوشیده و در یک استوانه خواهد بود استوانه نیز بر روی پایه‌هایی قرار خواهد گرفت.

Shervin Pishevar مدیر این پروژه گفته است: به این دلیل شهر دبی را برای اجرای پروژه هایپرلوپ انتخاب کرده است که این شهر یکی از مراکز تجارت جهانی در قرن ۲۱ محسوب می‌شود و مدیران شهری این شهر به اهمیت این موضوع پی برده‌اند که نیاز به یک طلوع جدید در صنعت حمل و نقل وجود دارد.