دیمر ( Dimmer )

دیمر (به انگلیسی: Dimmer) برای تنظیم میزان ولتاژ یا روشنایی از آن استفاده می‌شود و در صنعت اتومبیل به کلید تعویض نور قوی(نوربالا) و نور ضعیف(نورپایین) گفته می‌شود. این دستگاه با دریافت ولتاژ ،ولتاژی از نزدیک صفر تا نزدیک ولتاژ منبع را به عنوان خروجی ارایه می کند. دیمر بر حسب نوع کاربرد انواع و طراحی های گوناگونی دارد.دیمر ها در انواع AC و DC موجود هستند،در دیمر از یک قطعه الکترونیکی به اسم ترایاک استفاده می شود. از این وسیله جهت کم وزیاد کردن نور لامپ های منازل و محل هایی که نور مورد استفاده ی آنها متغییر است، استفاده می شود . دیمر نوعی مقاومت متغییر یا پتانسیومتر است . نصب آن در مدار مسیر سیم فاز (مانند نصب کلید تک پل ) می باشد. ساختمان دیمر دارای دو کنتاکت ، که یکی از آنها محل ورودی فاز ودیگری محل خروجی فازمی باشد.با توجه به این که دیمر ولتاژ را کنترل می کند ، یکی از روش های کنترل دور موتورهای الکتریکی می باشد بنابراین از دیمر می توان بعنوان کنترل کننده ی دور موتورهای الکتریکی تکفاز با توان کم مانند موتور پنکه های سقفی استفاده کنیم.

دیمر ( Dimmer )

ترایاک واقع در دیمر مانع عبور قسمتی از موج متناوب ولتاژ ورودی می شود. معمولاً دیمر به صورت سری با مصرف کننده قرار می گیرد تا ولتاژ ورودی را کنترل کند. از کاربرد های دیگر دیمر می توان به چراغ مطالعه، لامپ اتاق، سالن های نمایش و هویه مورد استفاده قرار می گیرد. میزان جریان مجاز دیمر نیز معین است.عمل کرد دیمر به این صورت است که ولتاژ ورودی به لامپ و در نتیجه نور آن به وسیله یک تنظیم کننده که به صورت دورانی یا کشویی حرکت می کند ،کنترل می شود. دیمر از نظر ظاهری شبیه به یک کلید معمولی است که دارای دو ترمینال خروجی است . طریقه اتصال دیمر: ابتدا سیم فاز به ترمینالی که در داخل فیوز دیمر قرار دارد، وارد می شود. سپس از ترمینال دیگر دیمر، سیم برگشت فاز به سرپیچ لامپ متصل می شود. سیم نول نیز مستقیما به سرپیچ وصل می شود. با استفاده از دیمر، مصرف انرژی الکتریکی به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش می یابد و در مصرف انرژی صرفه جویی می شود.

دیمر ( Dimmer )

انواع دیمر: همان که در قبل اشاره کردیم در طراحی تاسیسات الکتریکی هرکجا که نیاز به تغییر سطح روشنایی باشد، از دیمر استفاده می شود. دیمر ها می تواندخاموشی مطلق و روشنایی نور یک لامپ را ممکن می سازندبا شرط اینکه لامپ قابلیت استفاده توسط دیمر باشد. کلیه لامپ های رشته ای و هالوژنی قابل استفاده با دیمر می باشند، لامپ های خانواده فلورسنت و کم مصرف این قابلیت را ندارند و لامپ های LED در هر دو شکل یافت می شوند. ساده ترین نوع دیمر، دیمر های مکانیکی هستند که اصطلاحا با یک “پیچ ولوم” بر روی آنها قابلیت کم و زیاد کردن نور را دارند. برندهای ایرانی مانند دلند و مهسان، برند های خارجی مانند ویکو و لگراند همگی سالهاست که این مدل را عرضه می کنند و همچنان محبوبیت گسترده ای بین مصرف کنندگان دارد. این نوع دیمر بدون دستکاری در سیم کشی ساختمان قابل اضافه شدن به سیستم قدیمی ساختمان می باشد. دیمر های لمسی قابلیت های دیمر مکانیکی را بصورت مدرن تر ارائه می دهند و معمولا برای ظاهر زیبا و جذاب تر در بسیاری از ساختمانهای امروزی مشاهده می شوند. دیمر های هوشمند (smart) که در سیستم های هوشمند ساختمان بکار می روند، این دیمرها ظاهراً شبیه دیمر های لمسی باشند ولی قدرت آنها در کاربرد آنهاست. این دیمر ها می توانند بصورت دستی یا از طریق اپلیکیشن موبایل، ریموت کنترل، اینترنت و… کنترل شوند. در یک سیستم هوشمند مجهز به حسگرهای روشنایی، در زمان تابش نور خورشید به داخل ساختمان،به صورت خودکار نور لامپ ها کم می شود و در زمان کم شدن تابش خورشید، نور لامپ ها اضافه می شود تا در مصرف انرژی صرفه جویی شود. آمفی تئاتر ها و سینما ها دارای سیستمهای پیشرفته و حرفه ای دیمر می باشند. این دیمر ها بصورت رکمونت داخل رک کنترل قرار می گیرند و قابلیت کنترل و تغییر چندین نقطه را دارند این سیستم ها بصورت گروهی، شدت روشنایی بخش های مختلف یک سالن را کنترل می کند. لامپ های دیمری اکو وات قابلیت کار با کلیه حالت های فوق را دارا می باشند. در مورد کاربرد لامپ های LED با دیمر یک نکته ی بسیار مهم و جود دارد و آن توجه به مینیمم توان دیمر است. به عنوان مثال اگر مینیمم توان یک دیمر ۴۰ وات باشد، بایستی حداقل ۶ عدد لامپ ۷٫۵ وات دیمری بر روی خروجی دیمر قرارداد تا دیمر بتواند عملکرد مناسبی داشته باشد.

دیمر ( Dimmer )
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی