مقالات برنیکا

لیست مقالات

اندازه گیری دقیق مقاومت زمین در سیستم های ارت گسترده و وسیع

در سیستم های زمین گسترده به دلیل وسیع بودن زمین و گاها وجود نویز و البته پایین بودن میزان مقاومت کلی سیستم، اندازه گیری مقاومت زمین با چالش هایی روبرو خواهد شد. در این مقاله به پیش نیازهای اندازه گیری مقاومت زمین در سیستم های ارتینگ گسترده و روش های مقابله با مشکلات موجود در اندازه گیری و حل این چالش ها خواهیم پرداخت.

مشاهده جزئیات

نحوه عملکرد کلید خلا و کاربردهای آن

بریکر یا مدارشکن تجهیزی است که ،مدارهای الکتریکی را در برابر جریان های نا خواسته ای که در اثر اتصال کوتاه ناشی از اضافه بار بوجود می آید، محافظت می کند.عملکرد اصلی این تجهیز، قطع جریان،هنگام تشخیص خطا می باشد.

مشاهده جزئیات

حفاظت برج های مخابراتی در برابر صاعقه

صاعقه می تواند تهدید بزرگی برای مخابرات، رادیو و تلویزیون باشد. این برجها از فولاد ساخته شده و برای برقراری ارتباطات بدون وقفه، در بالاترین نقطه منطقه طراحی شده اند.

مشاهده جزئیات

پارامترهای تاثیر گذار در سیستم های زمین فرکانس بالا

زمین کردن تجهیزات و حفاظت های مربوطه یکی از اساسی ترین و اصلی ترین دغدغه های مهندسان می باشد. ارت کردن روشی برای حفاظت و ایمنی می باشد، که یک میله (rod) بوده و به سطح زمین وصل می شود.

مشاهده جزئیات

5 حالت برخورد صاعقه با انسان

هیچوقت نمی توان دقیقا فهمید که قربانی چگونه مورد اصابت صاعقه قرار گرفته است، در این مقاله چند نمونه از برخورد صاعقه ارائه گردیده است.هر یک از این اصابت ها می تواند کشنده باشد. در مواجه با هر یک از این حوادث فوریت های پزشکی از جمله تماس با اورژانس، شروع CPR، و استفاده از AED ، بهترین کار برای زنده نگهداشتن فرد ، قبل از رسیدن مراقبت های پزشکی پیشرفته می باشد.

مشاهده جزئیات

ترانس های ایزوله و سرج ارستر

اغلب بین نقش دستگاه های حفاظت سرج و ترانس های ایزوله سردرگمی وجود دارد.این متن فنی سعی دارد کاربرد و عملکرد هریک را روشن سازد.

مشاهده جزئیات

مقاومت اتصال زمین

مقاومت اتصال زمین که به آن Neutral Grounding Resistors یا به اختصار NGR گفته می شود، در سیستم های قدرت به عنوان مقاومت زمین در ترانسفورماتورها و ژنراتورهایی که به صورت ستاره wye متصل شده اند به کار می روند.

مشاهده جزئیات

مقایسه بین الکترود زمین صفحه و الکترود زمین مشبک به عنوان پایانه زمین

در این مقاله مقایسه ای از لحاظ فنی و اقتصادی بین الکترود زمین صفحه ای و الکترود زمین مشبک صورت گرفته است.

مشاهده جزئیات

سرج ارستر چیست

سرج ارستر یک تجهیز حفاظتی بوده که برای حفاظت از خطوط انتقال و تجهیزات توزیع برق در برابر خطرات ناشی از اضافه ولتاژهای گذرای خارجی یا داخلی که در اثر صاعقه ، سوئیچینگ ، شکست عایقی ، و دیگر حوادث غیر مترقبه به وجود می آیند، طراحی شده است.

مشاهده جزئیات

مفهوم ناحیه حفاظتی صاعقه ( LPZ )

مفهوم ناحیه حفاظتی صاعقه ، مطابق با استاندارد IEC 62305-4 می باشد و حفاظتی مؤثر را در برابرسرج های ناشی از موج الکترومغناطیسی صاعقه (LEMP) فراهم می کند.

مشاهده جزئیات

الکترود زمین در فرکانس های بالا

این مقاله به بررسی الکترودهای زمین در فرکانس بالا می پردازد.

مشاهده جزئیات

حفاظت در برابر صاعقه و سرج در سیستم های فتوولتاییک

در این مقاله توضیحاتی در خصوص نحوه استفاده از تجهیزات حفاظت در برابر صاعقه/سرج سیستم های PV شرکت برنیکا ارائه شده است.

مشاهده جزئیات