چکیده

برای اولین بار در نسخه سال 1962 از استاندارد National Electrical Code نحوه سیستم زمین و همبندی در استخر توضیح داده شده است .

کلمات کلیدی

نحوه همبندی و ارتینگ در استخر, همبندی در استخر شنا، ارتینگ استخر، سیستم زمین استخر

مقدمه

متن مقاله


استاندارد NEC

برای اولین بار در نسخه سال 1962 از استاندارد National Electrical Code نحوه سیستم زمین و همبندی در استخر توضیح داده شده است . بر اساس این نسخه ، تمامی اشیاء فلزی از جمله : میلگرد فولادی در بتن (کمکی)، مجرای فلزی، سیستم های لوله کشی ، فونداسیون استخر ، بدنه چراغ ها ، نردبان ، تخته شیرجه و غیره بایستی با یکدیگر و سیستم زمین همبند شوند. لذا برای این همبندی مینیمم سایز سیم 14 AWG در نظر گرفته شده است. که در سال 1965 اندازه سایز سیم همبندی با تغییرات افزایشی 8AWG در نظر گرفته شده است. همچنین در سال 1968 مقرر گردید هر شی فلزی در حریم یک و نیم متری از استخر با این سیستم هم پتانسیل شود.نسخه 2011 استاندارد NEC و نسخه در نهایی (2014) الزاماتی بسیار نزدیک به اصول مندرج در نسخه های 1962-1968 اشاره شده است.تجهیزاتی که در استخر باید زمین شوند

تجهیزاتی که بر مبنای استاندارد NEC680.6 باید با استفاده از سیم های روکش دار به زمین متصل شوند عبارتند از: 1-تاسیسات روشنایی زیر آبی به استثنای آن دسته از سیستم های ولتاژ پایین که ولتاژ کارکرد آنها 15 ولت و کمتر است.2-تجهیزات الکتریکی نصب شده در فاصله 1.5 متر یا 5 فوت از جداره داخلی کاسه استخر یا مخازن نگهدارنده آب 3-پمپ های گردش آب و تجهیزات الکتریکی مرتبط با آنها 4-جعبه های تقسیم 5-محفظه ترانسفورمرها برای تاسیسات روشنایی زیر آبی با ولتاژ 12 ولت 6-رله های عیب اتصال زمین 7-تابلو برق هایی که زیر مجموعه ای از تابلو برق اصلی ساختمان هستند و برای تامین برق تجهیزات الکتریکی استخر مورد استفاده قرار می گیرند.


محدوده همبندی استخرها

محدوده همبندی استخرها -در محدوده 1.5 متری از جدار داخلی لبه استخر و نیز در محدوده عمودی تا ارتفاع 3.7 متری در بالای محدوده استخر و تخته شیرجه می بایست همبندی مابین قسمت های زیر انجام شود:معابر فلزی سیم های برق، کابل های با روکش فلزی، لوله های فلزی، حصارها و نرده های محفاظ فلزی و سایر اجزای فلزی ثابت -در مواقعی که اجزای ثابت یاد شده توسط یک مانع دائمی از سازه استخر مجزا می شوند، نیازی به همبندی آن ها نخواهد بود . به این معنی که آن دسته از تجهیزات فلزی در داخل ساختمان، موتورخانه، پارکینگ مجموعه یا سایر فضاهای محبوس از این دست قرار می گیرند، حتی اگر فاصله آن ها از جدار داخلی کاسه استخر کمتر از 1.5 متر باشد، نیازی به همبند کردن ندارند.


همبندی اجزای فلزی سازه استخر

همبندی اجزای فلزی سازه استخر -اجزای فلزی استخر شامل آرماتورهای فولادی که در استخرهای بتنی مورد استفاده قرار می گیرند-پوسته استخرهای فلزی که به وسیله پیچ یا جوشکاری به یکدیگر متصل می شوند. -نردبان های فلزی، تکیه گاه های سکو های شیرجه، کفشورها و خطوط تخلیه، لوله های ورود و خروج آب و سایر اتصالات و اجزای فلزی مرتبط با استخر باید با یکدیگر همبند شوند. -همبند کردن اجزای فلزی مجزا و کوچک ضرورتی به همراه ندارد.

منابع

  • استاندارد NEC
  • مهندس عزت اله پرتوی شال
محصول مرتبط

آیا به دنبال محصول معرفی در این مقاله هستید؟

نمایش محصول

دیدگاه کاربران

۰۲۱-۵۳۸۱۵
info@bornika.ir