پاور آنالایزر چیست

  • امتیاز:
  • 4.8
  • از
  • 5
  • تعداد رای:
  • 22
  • تعداد بازدید:
  • 5578

پاور آنالایزر

پاور آنالایزر وسیله ای است که به اندازه گیری دقیق ویژگی های قدرت الکتریسیته دستگاه های تولید ، تبدیل و تغییر برق می پردازد. همچنین اندازه گیری دقیقی از قدرت واقعی در اینورتر ها ، درایورهای موتور، تجهیزات دفتری و اداری ، منابع تغذیه و ماشین آلات صنعتی به دست می دهد. امروزه پاور آنالایزر ها دارای کاربرد های بسیاری هستند ، به عنوان مثال می توانند میزان انرژی در سیستم های تکفاز یا سیستم های متقارن لود سه فاز را اندازه گیری کنند با قابلیت اندازه گیری پارامتر هایی همچون ولتاژ، جریان ،وات ،وار ، توان اکتیو ، توان راکتیو، کیلو ولت آمپر . همچنین قابلیت اتصال به کامپیوتر جهت ثبت به صورت مینیموم و ماکزیمم. با پیشرفت در بهره وری انرژی و قدرت ، افزایش تقاضا برای اندازه گیری دقیق و قابل اعتماد انرژی برق وجود دارد. آنالایزر های پایدار و قابل اعتماد مهندسین را قادر می سازد که اتلاف انرژی برق در دستگاه های اینورتر ، موتور و مدار های روشنایی و برق جلوگیری کنند .در سیستم های برق و قدرت یک دستگاه اندازه گیری برای اندازه گیری و تجزیه و تحلیل در مقیاس وات و کیلو وات وجود دارد. این دستگاه اندازه گیری پاور آنالایزر چند منظوره یا Power Analyzer Multi-Function نام دارد که به طور مستقیم و متناوب ولتاژ AC,DC ، شدت AC یا DC و چرخش فاز را اندازه گیری می کند . پاور آنالایزر های چند منظوره یا Power Analyzer Multi-Function همانطور که برای اندازه گیری انرژی استفاده می شود، همچنین می تواند برای تجزیه و تحلیل هارمونیک ها و چرخش فاز استفاده شود . بسته به زمینه استفاده ، پاور آنالایزر ها در انواع مختلفی وجود دارند. برای تعمیر ، نگهداری بازرسی و تجزیه تحلیل سیستم های قدرت پاور آنالایزرهای بست دار وجود دارند و میزان جریان را به طور غیر مستقیم اندازه گیری و تجزیه تحلیل می کنند و به شما این امکان را می دهند که بدون آنکه آنها را در مدار قرار دهید به انازه گیری و آنالیز قدرت بپردازید. پاورمترها Powermeter دستگاههائی هستند که برای محاسبه توان ، انرژی ، توان اکتیو و راکتیو ، فاکتور توان و اندازه گیری ولتاژ ، جریان طراحی گردیده اند .همانطور که میدانید توان معرف انرژی در واحد زمان می باشد و با واحد وات اندازه گیری می شود و در الکتریسیته از حاصل ضرب ولتاژ در جریان به دست می‏آید . این در حالی است که در سیستمهای الکتریکی ، خصوصا در جریان متناوب نیاز به آنالیز بسیاری از فاکتورها می باشد که در تولید و نحوه انتقال انرژی و مصرف آن درتجهیزات الکتریکی بسیار موثر می باشند . پاور آنالایزر یا هارمونیک آنالایزر برای اندازه گیری چنین پارامترهائی نظیر ولتاژ ، جریان ، اغتشاش هارمونیک و بسیاری از پارامترهای کیفی توان طراحی شده اند . این تجهیز به همراه نرم افزار برای آنالیز ، و همچنین پراب و کلمپ جهت اندازه گیری جریان و ولتاژ سه فاز می باشد .

اکنون به معرفی و بررسی پاورآنالایزر زیگلر مدل mfm 3430 می پردازیم:

پاورآنالایزر Ziegler mfm 3430 یک پانلmm ۹۶× ۹۶ نصب شده کوادراتیک ( درجه دوم ) دیجیتال پانل متر DIN است که پارامترهای مهم الکتریکی مانند ولتاژ AC ، جریان AC، فرکانسی، توان، انرژی (اکتیو/ راکتیو/ ظاهری ) را اندازه گیری می کند. این دستگاه ترکیبی از تکنولوژی اندازه گیری دقیق ( اندازه گیری همه ولتاژها و جریان ها تا پانزدهمین هارمونیک True RMS می باشند ) با ۳ ردیف و ۴ عدد به صورت نمایشگر LED با روشنایی بسیار بالا ارائه می دهد. Ziegler mfm 3430 می تواند به طرق ذیل برنامه ریزی شود : PT اولیه، CT اولیه، CT ثانویه (5A یا1A ) و نیز بر اساس سیستم های ۳فاز 3وات یا 4 وات. قسمت جلویی پانل دارای دو دکمه برای استفاده کاربر می باشد تا بتواند پارامترهای موجود را انتخاب کرده و انرژی ( ورودی / خروجی )، ماکزیمم و مینیمم ( ولتاژ سیستم و جریان سیستم ) را ریست کند و دستگاه را تنظیم نماید.

خواندن نمایشگر اندازه گیری

در حالت عادی کاربر با یکی از نمایشگرهای اندازه گیری از میان تعداد زیادی از آنها رو به رو می شود. این صفحات نمایش می توانند به صورت صعودی با فشار کلید( ↑) Upو به صورت نزولی با فشار کلید( ↓)Down انتخاب شوند. 1 : نمایشگر سیستم ( ولتاژ سیستم ، جریان سیستم، توان اکتیو سیستم) 2 : ولتاژ فازی ( تنها برای W4) 3 : ولتاژ خط به خط 4 : جریان خطی ۵ : جریان صفر (تتھا برای W4)، فرکانس ، ضریب توان سیستم 6 : توان سیستم ( راکتیو ، ظاهری، اکتیو) 7 : انرژی اکتیو (ورودی) 8 : انرژی اکتیو (خروجی) 9 : انرژی راکتیو (ورودی) 10 : انرژی راکتیو (خروجی) 11 : انرژی ظاهری 12 : مینیمم ولتاژ و جریان سیستم 13 : ماکزیمم ولتاژ و جریان سیستم 14: فاز توان (R) راکتیو، ظاهری ، اکتیو ( تنها برای W4) 15 : فاز توان (Y) راکتیو ، ظاهری ، اکتیو ( تنها برای W4) 16 : فاز توان (B) راکتیو ، ظاهری ، اکتیو ( تنها برای W4) 17 : زاویه اختلاف فاز (R/Y/B)( تنها برای W4) 18 : ضریب توان فاز (R/Y/B)( تنها برای W4)

برنامه ریزی

بخش زیر شامل فرایند مرحله به مرحله برنامه ریزی Ziegler mfm 3430 برای استفاده کاربران می باشد. برای دستیابی به صفحه نمایش تنظیمات کلیدهای "↓ Down " و "↑ Up " را همزمان فشار داده و به مدت 5 ثانیه نگهدارید. این عمل صفحه نمایش را به حالت درخواست رمز عبور می برد. با این روش می توان کارهای زیر را انجام داد:- رمز گذاری - تنظیم نمایشگر (نوع سیستم ، مقدار اولیه پتانسیل مبدل ، مقدار اولیه جریان مبدل ، مقدار ثانویه جریان مبدل ، نرخ پالس ، ریست ، تنظیم آدرس ، مدت زمان پالس ، انتخاب خودکار ، قطع صدای جریان ضعیف ، انتقال انرژی به خروجی 1 پالس ، انتقال انرژی به خروجی 2 پالس ، نرخ باود RS485 ، انتخاب توازن RS485 ، انتخاب خروجی 1 آنالوگ ( سفارشی) ، انتخاب خروجی 2 آنالوگ ( سفارشی)

خروجی آنالوگ ( سفارشی )

این مدول دو خروجی ایزوله DC دارد. در این جا دو گزینه خروجی هست: 1) دو خروجی 0 - 1 میلی آمپر ، با تغذیه داخلی2) دو خروجی 4 - 20 میلی آمپر، با تغذیه داخلی ماژول خروجی 0 - 1 میلی آمپر درانتهای هرچهار کانکتور به 0 ولت بررسی می گردد. ماژول خروجی 4 - 20 میلی آمپر بایستی از منبع خارجی 24ولت DC تغذیه شود. در هر دو حالت، سیگنال های خروجی در پین های A1 و A2 ارائه می شوند. این خروجی ها می توانند به طور منفرد به نمایش هر پارامتر اندازه گیری شده و یا نشان داده شده اختصاص یابند. همه تنظیمات در صفحه نمایش توسط کاربر قابل تغییر هستند .

نمودارهای مرجع

خروجی (RS485 (ModBus

Ziegler mfm 3430 پروتکل MODBUS (RS485) RTU (دو سیمه) را پشتیبانی می کند. اتصال بایستی با استفاده از یک کابل زوج به هم پیچیده غلاف دار انجام شود. تمامی اتصالات " A " و "B" باید به صورت زنجیری به هم متصل شوند. نمایشگرها هم باید به ترمینال " Gnd" متصل باشند. برای جلوگیری از جریان حلقوی یک اتصال ارت باید در مدار وجود داشته باشد. جانمایی حلقوی نیاز نیست که بار نهایی داشته باشد. جانمایی خطی بسته به نوع و طول کابل استفاده شده لازم است که بارنهایی داشته باشد. امپدانس بارنهایی باید با امپدانس کابل همخوانی داشته باشد و در هر دو انتهای خط قرار داشته باشند.مقاومت های هر انتهای کابل باید 120 اهم ( 1/4Watt min) باشد.اتصالات RS 485 دارای ماکزیمم طول 1.2km می باشد. علاوه بر مدل اصلی ، حداکثر 32 قطعه در مدار RS 485 متصل می شوند.

گزینه خروجی پالس

خروجی پالس، پالس هایی متناسب با انرژی اندازه گیری شده ارائه می دهد. در این جا دو گزینه وجود دارد:۱) خروجی تک پالس : رله ۱ می تواند برای حالت های انرژی اکتیو ( ورودی/خرروجی ) یا انرژی راکتیو ( ورودی / خروجی ) یا انرژی ظاهری تنظیم شود. ۲) خروجی دو پالسی - در این جا امکان تخصیص رله ۱ و رله ۲ به حالت های انرژی اکتیو ( ورودی/خرروجی ) یا انرژی راکتیو ( ورودی/ خروجی ) یا انرژی ظاهری وجود دارد. فرکانس پالس و پهنای پالس ( مدت زمان پالس ) می توانند تنظیم شوند. هنگامی که 2 پالس خروجی متناسب شوند. یک مقدار فرکانس مشترک و پهنای پالس پیدا می کنند. توجه : اگر توان سیستم روی W باشد آنگاه نرخ پالس پیش فرض 1 پالس به ازای هر Wh( تا 3600W) می باشد. اگر مقیاس توان kW باشد آنگاه نرخ پالس پیش فرض1 پالس یه ازای هر کیلو وات ساعت ( تا 3600 کیلو وات ساعت ) می باشد. اگر توان سیستم بیشتر از3600 کیلو وات ساعت آنگاه نرخ پالس 1پالس در هر MWh خواهد بود.

دیاگرام فاز

برای توضیحات به دیاگرام فاز رجوع کنید.

القایی (L) به معنای پسفازی جریان نسبت به ولتاژ است. خازنی (C) به معنای پیشفازی جریان نسبت به ولتاژ است.هنگامی که 3430 Zieger mfm توان اکتیو (P) را با " + " ( علامت مثبت) حالت اتصال ورودی است. هنگامی که 3430 Zieger mfm توان اکتیو (P) را با " - " ( علامت منفی ) حالت اتصال خروجی است.

نصب

مونتاژ با چهار گیره جانبی صورت می گیرد. گیره کناری را داخل شکاف حرکت دهید تا گیره به خوبی در خار قفل شود ( به شکل مراجعه کنید). برای پشت دستگاه باید فضای مناسبی در نظر گرفته شود تا کابل ها بتوانند به درستی خم شده داخلی دستگاه قرار گیرند. از آن رو که جلوی محفظه با IP50 طراحی شده است، دستگاه از همه طرف از نفوذ آب در امان است. حفاظت های بیشتر می تواند با استفاده از درزگیرهای جعبه صورت گیرد. ترمینالی که در عقب دستگاه وجود دارد بایستی از برخورد با مایعات حفظ شود. دستگاه 3430 Zieger mfm باید در یک محدوده دمایی ثابت قابل بررسی نصب شود و در زمان کار دما مابین -10تا 55 درجه سانتیگراد باشد. ارتعاش دستگاه باید در حداقل باشد و دستگاه نباید جایی نصب شود که در معرض نور مستقیم و شدید آفتاب باشد.

احتیاط

1. در صورتیکه خواهان ایمنی و کارایی بیشتری هستید، دستگاه باید توسط یک مهندس مجرب و براساس آئین نامه های مربوطه نصب شود. 2. ولتاژی که برای انسان خطرناک باشد در بعضی اتصالات ترمینال دستگاه وجود دارد. مطمئن شوید که تمامی منابع تغذیه قبل از هر گونه عملیات نصب یا جداسازی تخلیه بار شده اند.3. این دستگاه فیوز داخلی ندارد بنابراین فیوز خارجی بایستی برای اطمینان از ایمنی دستگاه در حالت خطا مورد استفاده قرار گیرد.

الزامات نصبEMC

این دستگاه به طوری طراحی شده است که اگر با یک کد گذاری صحیح در EMC در محیط صنعتی نصب شود، گواهی نامه EUدر آن قابل رویت باشد. به عنوان مثال :1. خروجی نمایشگر و ورودی با سیگنال پایین قابلیت هماهنگی با اجزا متوقف کننده RF، مانند جذب کننده های فریتی، صافی های شبکه و غیره را در زمانیکه میدان RF دچار مشکل شود دارند. توجه : بسیار خوب است که دستگاه های الکترونیکی حساس که دارای فانکشن های مهم هستند را در محفظه های EMC نصب کنید تا از تداخل الکترونیکی که می توانند در عملکرد آنها مشکل ایجاد کنند، محافظت شود. 2. سعی کنید مسیر جریان ها و کابل دستگاه ها که امکان تداخل دارند، جدا باشد. 3. برای حفظ دستگاه از آسیب های اساسی نوسانات برق باید در حداقل خود و حداکثر تا 2kV pkباشند. محفظه های EMC برای کاهش نوسانات تا 2KV مناسب هستند. دستگاه به صورتی طراحی شده است که در هنگام نوسان بسیار بالا به طور اتوماتیک ریکاور شود. در مواقع خیلی ضروری نیاز است که دستگاه برای یک دوره بیشتر از ۵ ثانیه از تغذیه کمکی قطع شود تا به حالت عملکرد صحیح خود بازگردد. جریان ورودی این دستگاه طوری طراحی شده است که تنها از طریق مبدل جریانی که از یک سو به زمین متصل است می تواند به سیستم وصل شود. 4. احتیاط های ESD باید در تمامی مراحل حمل این دستگاه صورت بگیرند.

ابعاد محفظه و مقطع جعبه تقسیم

سیم کشی

اتصالات داخلی به طور مستقیم با ترمینال های پیچی شکل که فشار سیم غیر مستقیم دارند، انجام شده اند . عدد نویسی ها به طور واضح روی قالب های پلاستیکی ثبت شده اند. انتخاب کابل باید با توجه به شرایط محلی صورت گیرد. ترمینال های ورودی برای جریان و ولتاژ با کابل هایی به قطر 3 2x میلی مترمربع مجاز می باشد. توجه : پیشنهاد می شود که از کابلی با بالشتک برای اتصال به میتر استفاده شود.

تغذیه کمکی

3430 Zieger mfm به صورت ایده آل بایستی از یک منبع مشخص تغذیه شود، اگر چه تغذیه آن با منبع سیگنالی که از یک منبع ساطع می شود می تواند حداقل ولتاژ کمکی آن باشد.

فیوز

پیشنهاد می شود که همه خطوط ولتاژ دارای فیوز های 1amp HRC باشند.

اتصال زمین / ارت

برای ایمنی، اتصالات CT ثانویه باید بر اساس آئین نامه های داخلی به زمین متصل شوند.

دیاگرام اتصالات