دانستنی های برق

لیست دانستنی های برق
4

برقگیر پیکس لینک (Pixlink)

برقگیر پیکس لینک (Pixlink) در موازات مقره ها نصب شده و از آن ها در برابر شکست_عایقی یا عبور صاعقه از طول خزشی آن ها محافظت می کند.

مشاهده جزئیات
16

اسنابر چیست؟

مدار اسنابر یک مدار خازنی و اهمی است که این مدار جهت حفاظت مدارهای الکترونیکی در مقابل تغییرات ولتاژ نسبت به زمان استفاده می شود .

مشاهده جزئیات
20

ادوات FACT

سیستم های انتقال AC انعطاف پذیر که به FACTS معروف می باشند مفهوم و ایده جدیدی است که برای تقویت کنترل پذیری و توسعه ظرفیت انتقال شبکه ها، بکارگیری و استفاده از کنترل کننده ها و ادوات الکترونیک قدرت به کار می روند.

مشاهده جزئیات
22

دلیل سه پره بودن توربین بادی

توربین‌های بادی با دو پره بهترین حالت طراحی و بازده را خواهند داشت، اما در این حالت توربین‌های بادی تحت تاثیر پدیده لرزش همانند انحراف در ژیروسکوپ‌ها قرار می گیرند.

مشاهده جزئیات
20

پریز برق کشورهای مختلف

در هر کشوری با توجه به سیستم برق رسانی آن کشور ممکن است پریزهای برق نیز تفاوت داشته باشند ، البته این تفاوت ممکن است به سلیقه های مختلف در هر کشوری نیز مربوط شود.

مشاهده جزئیات
26

قایق نجات خورشیدی

قایق نجات خورشیدی، راه‌حل خلاقانه‌ای برای جلوگیری از غرق شدن افراد می باشد.

مشاهده جزئیات
40

نشانگر وضعیت کلید ( سمافور )

نشانگر وضعیت کلید ( سمافور ) به منظور نمایش وضعیت کلید های قدرت، سکسیونرها و تیغه زمین در بخش های کلید زنی نیروگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

مشاهده جزئیات
55

انواع تابلو برق صنعتی

تابلو برق یک محفظه برای نصب و سیم بندی تجهیزات الکتریکی یا الکترونیکی است که کلیدها و قطعات کنترلی و حفاظتی و لوازم نمایشگر (ولتاژ، جریان، فرکانس، توان، کسینوس فی و ...) روی آن نصب می‌شوند. همچنین تابلوهای برق جهت جلوگیری از وارد شدن شوک الکتریکی به کاربرانِ تجهیزات و حفاظت تجهیزات در برابر عوامل محیطی استفاده می‌شوند.

مشاهده جزئیات
44

نیروگاه تلمبه ذخیره ای

نیروگاه تلمبه‎ ذخیره‎ای نوعی نیروگاه است که برای استفاده از برق مازاد بر مصرف و بازتولید این برق در زمان‎هایی که تقاضای مصرف زیاد است به کار می‎رود.

مشاهده جزئیات
52

اینترلاک

بروز اشتباهات سیستمی یا انسانی در تاسیسات الکتریکی می تواند خسارت های سنگینی در پی داشته باشد. این اشتباهات می تواند شامل عدم مشخص بودن وضعیت قطع و وصل تجهیزات، ارسال فرمان اشتباه، ترتیب اشتباه انجام کارها، دخالت در کار عادی تجهیزات و … باشد. برای کاهش این خطرات می توان از ترکیب سیستم های هشدار دهنده و بازدارنده استفاده کرد. سیستم هشدار دهنده اعلام می کند که خطایی در حال رخ دادن است. در صورت عدم توجه به این هشدارها، سیستم های بازدارنده که می توانند الکتریکی یا مکانیکی باشند وارد عمل شده و از ادامه ی کار جلوگیری می کنند.

مشاهده جزئیات
38

سیستم مدیریت ساختمان (BMS) چیست

سیستم مدیریت ساختمان (BMS) یا Building Management System سیستمی است که به فعالیتها و امور ساختمان ها نظارت کرده و در مواقع لازم با توجه به تغییرات شرایط محیطی، تغییرات لازم را بطور خودکار اعمال می­ نماید.

مشاهده جزئیات
48

میکروسوئیچ

میکروسوئیچ گونه‌ای از کلید است که با فشار فیزیکی بسیار کوچکی تحریک می‌شود.

مشاهده جزئیات