دانستنی های برق

لیست دانستنی های برق

انواع تابلو برق صنعتی

تابلو برق یک محفظه برای نصب و سیم بندی تجهیزات الکتریکی یا الکترونیکی است که کلیدها و قطعات کنترلی و حفاظتی و لوازم نمایشگر (ولتاژ، جریان، فرکانس، توان، کسینوس فی و ...) روی آن نصب می‌شوند. همچنین تابلوهای برق جهت جلوگیری از وارد شدن شوک الکتریکی به کاربرانِ تجهیزات و حفاظت تجهیزات در برابر عوامل محیطی استفاده می‌شوند.

مشاهده جزئیات

نیروگاه تلمبه ذخیره ای

نیروگاه تلمبه‎ ذخیره‎ای نوعی نیروگاه است که برای استفاده از برق مازاد بر مصرف و بازتولید این برق در زمان‎هایی که تقاضای مصرف زیاد است به کار می‎رود.

مشاهده جزئیات

اینترلاک

بروز اشتباهات سیستمی یا انسانی در تاسیسات الکتریکی می تواند خسارت های سنگینی در پی داشته باشد. این اشتباهات می تواند شامل عدم مشخص بودن وضعیت قطع و وصل تجهیزات، ارسال فرمان اشتباه، ترتیب اشتباه انجام کارها، دخالت در کار عادی تجهیزات و … باشد. برای کاهش این خطرات می توان از ترکیب سیستم های هشدار دهنده و بازدارنده استفاده کرد. سیستم هشدار دهنده اعلام می کند که خطایی در حال رخ دادن است. در صورت عدم توجه به این هشدارها، سیستم های بازدارنده که می توانند الکتریکی یا مکانیکی باشند وارد عمل شده و از ادامه ی کار جلوگیری می کنند.

مشاهده جزئیات

سیستم مدیریت ساختمان (BMS) چیست

سیستم مدیریت ساختمان (BMS) یا Building Management System سیستمی است که به فعالیتها و امور ساختمان ها نظارت کرده و در مواقع لازم با توجه به تغییرات شرایط محیطی، تغییرات لازم را بطور خودکار اعمال می­ نماید.

مشاهده جزئیات

میکروسوئیچ

میکروسوئیچ گونه‌ای از کلید است که با فشار فیزیکی بسیار کوچکی تحریک می‌شود.

مشاهده جزئیات

نکات کلیدی در مورد موتور

به نکات کلیدی در مورد موتور در این بخش اشاره شده است.

مشاهده جزئیات

سنسور صنعتی

سنسور المان حس کننده ای است که کمیت های فیزیکی مانند فشار، حرارت، رطوبت، دما، و ... را به کمیت های الکتریکی پیوسته (آنالوگ) یا غیرپیوسته (دیجیتال) تبدیل می کند.

مشاهده جزئیات

ربات پاکسازی نیروگاه ژاپن

ربات پاکسازی نیروگاه ژاپن توسط توشیبا و به صورت خاص برای پاکسازی نیروگاه اتمی فوکوشیما طراحی شده است.

مشاهده جزئیات

كوره القايی

کوره القایی، یک کوره الکتریکی است که گرما را از طریق القای گرمایی به مواد اعمال می کند.

مشاهده جزئیات

تولید برق از باد ملایم با توربین بادی پنجره ای

ایده تولید برق از باد ملایم با توربین بادی پنجره ای، توسط دانشگاه ولنگونگ در مفهوم PowerWINDows، که طراحی یک توربین بادی مدولار است مطرح شد.

مشاهده جزئیات

انکودر( Encoder ) و کاربرد آن

به طور کلی انکودر( Encoder ) به تجهیزی گفته می شود که یک حرکت مکانیکی (خطی و دورانی) را به سیگنال الکتریکی تبدیل کرده تا بتوان مشخصه های متفاوتی را از آن سیگنال مورد استفاده قرار داد.

مشاهده جزئیات

علت عدم وجود سیم نول در موتور سه فاز

دانستن علت عدم وجود سیم نول در موتور سه فاز یکی از موارد مهم و کاربردی برای مهندسین برق است.

مشاهده جزئیات